Otvoritev 1BA s 5-kartno majorko ter 16-17 in uravnoteženim listom

SAYC je naravni sistem, ki predvideva otvarjanje s 5-kartno majorko. Ob tem pa, pri uporabi močnega BA s 15-17 točkami in uravnoteženim listom, snovalci sistema poudarjajo, da je BA možno otvarjati tudi s 5-kartno majorko. Če na spletu povprašaš o tej odločitvi, dobiš odgovor, da ima otvoritev 1BA prednost pred otvoritvijo v majorki, ker ta otvoritev bolje opiše moč in strukturo lista. Citiram: Truth: 1NT is a better descriptor of a balanced 15-17 point hand than opening 1-of-a-major. which shows five-plus cards in that suit and 12-21.

Ker je naš mariborski BA še močnješi s 16-17, je ta odločitev v prid BA otvoritve še lažja. Posebno še, ker klubske tunirje igramo z MP obračunom, pri katerem strokovnjaki priporočajo BA otvoritev tudi s 5-kartno majorko.

Dosledno pa upoštevamo, da BA ne odpiramo z listi s šikenom, singlom ali dvema dubloma. Torej s 16-17 z eno 5-kartno majorko in ter eno 4 kartno barvo, bomo vedno otvarjali 1 v majorki, ker imamo 2 dubla.

Moja odločitev 2022

Pri obravnavi Sayc po MB sem se odločil, da dosledno s 16-17 s 5-kartno majorko odpiram 1BA. Razlogi:

Naš 1BA je zelo močan in tega ob odpiranju s 5-kartno M, tega ne bomo mogli nikoli več opisati. V drugem govoru bomo podlicitirali in povedali največ 15 HT. ali pa pretirali in jih povedali 18+, ki jih nimamo.

Ob odpiranju 1BA pa imamo dostikrat še možnost povedati svojo 5-kartno M.

Po 1BA – 2BA z napovedjo 3,4 ♥, ♠ lahko to povemo.

Po 1BA – 2♣ – 3♥, ♠ tudi opišemo list s 5-kartno M. 

Po 1BA – trf – prevzem trf – – 2BA – lahko še s 3♥, ♠ povemo 5-kartno M.

Torej si z otvoritvijo 1BA lahko dosti bolj opišemo list in kar je važno, ne zatajimo svoje moči 16-17, kar storimo, če odpiramo s to močjo v majorki.

Dodatni razlog je v poučevanju bridža. Zakaj begati tečajnike z odločitvijo majorka ali BA. Različni pristop med MP in IMP obračunom, je zanje pretežak. Tehtanje dobra ali slaba majorka, kot merilo odločitve, je tudi preveč obremenjujoča. Enostavno odpreti 1BA s 16-17 in uravnoteženim listom, je najbolj enostavna in efektna napoved. Ker poudarjamo, da se mora eden od partnerjev čim prej limitirati, je otvoritev BA priročna, ker je sama otvoritev ozko in precizno limitirana.

Razmišljanje nekaterih igralcev, da otvarjajo BA samo z zadržki v vseh barvah je zmotno, saj potem bomo zelo redko odpirali 1 v BA kljub vsem točkovno razdelitvenim pogojem.

Dopuščam možnost, da list z zelo močno majorko, malo zadržki v stranskih barvah, brez gostote srednjih kart in praznim dublom, otvorimo v majorki. Npr. AKQJx  Kxx Kxx xx.

Morda se tudi s slabimi 16 in praznim dublom, brez gostote v listu, odločimo za otvoritev v majorki, ker je tu podlicitiranje v drugem govoru minimalno. S 17 pa NIKOLI ne odpremo v majorki.

Otvoriti 1BA s 5-kartno Majorko?

Komentar po Danielu F. Morganu

Ali z balanciranim listom in 15-17 točkami otvarjate 1BA tudi s 5-kartno majorko? Nekateri tega ne počno. Nekateri tako odpirajo vedno. Nekateri pa samo včasih. Avtor ni nikoli in nikjer prečital kompletne, zadovoljive razlage in argumentov, ki bi vsestransko osvetlile to pogosto dilemo. Njegov predlog bazira na zakonu skupnih vzetkov.

Če odpreš 1BA s 5-kartno majorko, lahko zgrešiš 5-3 fit. Lahko se sicer  vrneš v licitacijo po 1BA – 2BA – 3♥ – 4♥, če bo partner razumel, da mu  s  3♥   ponujaš izbiro med 4♥ in 3BA. A  v ostalih primerih kot 1BA – pass ali 1BA – 3BA, boš ne glede na vse igral BA.

Moj komentar k gornjemu je še takšen. Po 1BA – 2♣, bi lahko s 3♥ napovedali svoja 5-kartna srca. Po 1BA – 3BA pa bi, ob bojazni, s praznim dublom v eni barvi, napovedali 4♥, ker vemo, da ima responder enakomerno razdelitev z najmanj dvema srcema, a upamo, da s tremi.

Po drugi plati pa, če odpremo 1♥ ali 1♠, brez druge barve, bomo težko povedali svojo moč, ob svojem drugem govoru. Npr. Po 1♥ – 1♠, je napoved 1BA preslaba, medtem ko je napoved 2BA premočna. Ali pa napoved 2♥  ali 3♥ zgreši pravo napoved moči in dolžine. Nekateri rečejo podlicitiraj s 15, nadlicitiraj s 17 in odpri BA s 16, kar spet ni prava rešitev.

Posebno pri IMP obračunu, je varneje igrati adutni kontrakt kot BA, če imaš 5-3 majorski fit. Nevarno je le, kadar barvni kontrakt ne ustvari extra vzetka z rezanjem. Tedaj bi bilo seveda bolje igrati 1BA  kot 2 v majorki, ali 3 BA če na 4♥ ali 4♠ pademo. Vendar je to le redko, da nam adutna igra ne prinese dodatnega vzetka. V MP je seveda bolje narediti prekovzetek na 1BA, kot igrati 2♥♠, ali narediti 3BA +1 kot igrati in narediti 4 v majorki.

Kdaj da adutni kontrakt extra vzetek? Verjetno zakon skupnih vzetkov daje odgovor na to. Če ga uporabimo pri BA kontraktih se predvideva računati na  7 «adutov« – vzetkov. Ko je prisotna alternativa 5+3 z osmimi aduti, predvidevamo, da bomo v adutni igri napravili vzetek več. Po pozitivni presoji z močnimi honerji, je z osmimi aduti možno računati na 2 vzetka več. Ob negativni oceni, s slabimi stranskimi barvami, pa celo enega manj – torej 7 in tako v BA kontraktu naredimo enako vzetkov kot v adutnem.

Tako je avtorjeva ideja, da s slabo močjo v stranskih barvah in negativnih faktorjih ocene v zakonu o skupnih vzetkih sugerira prej otvoritev 1BA kot 1 v majorki, posebno pri MP. Pravi pa, da sam tega še ni testiral in da pričakuje mnenja drugih.

Predlog za Sayc:

Pri MP bomo raje odpirali BA in povedali pravo moč lista in stavili na boljši BA zapis pri enakem številu vzetkov. Eventualni izhod na barvni kontrakt ostaja opcija. Pri timskem IMP obračunu, pa razmislimo o priporočilu, da bi bilo dobro igrati sigurni adutni kontrakt.

Pri 2/1 bom vedno odprl majorko in po partnerjevem govoru, preko BA napovedi, povedal moč 16-17.

Za razmislek pri odločitvah!

Dobro je povedati moč in razdelitev. Pri BA nam AKQJ10 v eni roki daje samo 5 vzetkov. Pri barvni igri, če imamo v drugi roki 4 3 2 v tej barvi in v kratki roki uporabimo samo enega aduta za rezanje, jih dobimo 6.